fot. twitter.com/PremierRP

Premier spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer ws. współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer ws. współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19. Polska kupi preparat za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Jej przedstawiciele podpisali w środę umowę na zakup 300 milionów dawek.

Stolice poszczególnych państw zgłaszają zapotrzebowanie na szczepionkę. Z zapowiedzi wynika, że będzie ona dostępna na początku przyszłego roku.

Polska przygotowuje się także do operacji szczepienia społeczeństwa.

– Szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach (około -75 stopni Celsjusza) i musi dotrzeć do punktu, w którym będzie użyta. To było bardzo ważne, owocne i konkretne spotkanie. Model dystrybucji opiera się o bardzo skrupulatne wyliczenia. Przedyskutowaliśmy je dzisiaj, aby jak najszybciej móc wejść w proces szczepień. Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi do szczepień – powiedział Mateusz Morawiecki.

W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają ci, którzy są najbardziej zagrożeni: seniorzy, osoby z przewlekłymi chorobami, a także służby medyczne. Szczepienie nie będzie obowiązkowe.

Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes zarządu Pfizer Polska, podziękowała władzom za zaproszenie do zespołu roboczego, który wypracuje logistyczny system dostaw szczepionki.

Przypomniała, że firma, którą reprezentuje, już raz pomogła w zwalczeniu groźnej choroby w naszym kraju.

– Mamy ogromne doświadczenie w profilaktyce szczepionkowej. Pewnie niektórzy z Państwa pamiętają kryzys lat 50. ubiegłego wieku i naszą wspólną walkę z chorobą Heinego-Medina. To nasza szczepionka i współpraca spowodowała zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej strasznej choroby. Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces. Mam nadzieję, że dzisiaj, mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla całego świata, znowu damy radę – zaakcentowała Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Komisja Europejska zatwierdziła w tym tygodniu umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer przewidującą zakup szczepionki. Preparat ma ponad 90 proc. skuteczność.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl