Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

J. Kaczyński pozwał L. Wałęsę – domaga się przeprosin m.in. za słowa o Smoleńsku

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pozwał byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Zarzuca mu naruszenie dobrego imienia i godności osobistej oraz domaga się przeprosin m.in. za zarzut, że J. Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

Skan pozwu zamieścił w środę na portalu społecznościowym Lech Wałęsa. PAP potwierdziła w PiS, że J. Kaczyński skierował przeciwko Wałęsie pozew o naruszenie dóbr osobistych.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez Lecha Wałęsę, Jarosław Kaczyński domaga się przeprosin za wpisy na facebooku od czerwca do września 2016 r. Padły w nich ze strony byłego prezydenta zarzuty, że – jak czytamy w pozwie – „Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.”.

Prezes PiS domaga się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Jarosław Kaczyński chce ponadto, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Odpowiadając na pozew w internetowym wpisie na facebooku Wałęsa stwierdził:

„Wszystko, co Pan przygotował przeciw mnie na tych 15 stronach pozwu, potwierdzam, niczego się nie wypieram i z niczego nie będę się przed Panem i Pańskimi agentami wyciągniętymi z komuny tłumaczył. Powtórzę uważam, że za śmierć smoleńską odpowiada Pan, bo to Pan realizował swoją obłąkaną wersje walki o władzę. To było tak jak dziś, obłąkana wersja utrzymania władzy z Panem w roli głównej” – napisał b. prezydent.

PAP/RIRM

drukuj