fot. MyGdańsk.pl

Stowarzyszenie „MyGdańsk.pl” przekazało jednej z gdańskich szkół sprzęt do budowy robotów

W poniedziałek Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku otrzymała najnowocześniejszy w Polsce sprzęt komputerowy, który umożliwi dzieciom tworzenie prawdziwych robotów. W imieniu stowarzyszenia „MyGdańsk.pl” nowinki technologiczne przekazali: prezes stowarzyszenia Andrzej Jaworski oraz wiceprezesi Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk.

 

Nowoczesna drukarka 3D to sprzęt, który praktycznie potrafi wykonać każdą formę w wybranej wielkości i grubości materiału. Dedykowana jest ona do tworzenia cyberprzestrzennych realizacji, zwłaszcza robotów. Dzięki zestawom robotycznym, które weszły w skład przekazywanego sprzętu każda uczennica będzie mogła zaprojektować i stworzyć własną maszynę. Budując ją od podstaw zapozna się z niezbędną wiedzą informatyczną, a także tą z zakresu automatyki i konstrukcji przemysłowo-technicznej. Taki sprzęt to rarytas w polskich szkołach.

– Jednym z celów stowarzyszenia „MyGdańsk.pl” jest wspieranie i rozwijanie gdańskiej edukacji, a zwłaszcza tej, która jest skierowana do najmłodszych dzieci. Wielokrotnie otrzymywaliśmy informacje o tym, że miasto Gdańsk i jego wydział zajmujący się edukacją szkolną, przeznacza zbyt małą liczbę pieniędzy na innowacyjne projekty skierowane do uczniów ze szkół podstawowych. Postanowiliśmy zatem wziąć sprawy w swoje ręce. Znaleźliśmy sponsorów, dzięki którym został zakupiony najnowocześniejszy sprzęt komputerowy 3D. Nasza inicjatywa to odpowiedź na potrzeby środowiska. To realizacja zgłaszanych do nas uwag i próśb. Na pewno kolejne też niedługo będą realizowane – mówi Andrzej Jaworski.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, a także tych prowadzonych np. w wyniku ogólnopolskiej akcji „Dziewczyny na politechniki” wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba kobiet studiujących na uczelniach technicznych. W roku akademickim 2008/2009 studiowało 95 621 pań, a w roku akademickim 2016/2017 104 039. W ciągu ostatnich 10 lat udział dziewczyn na politechnikach wzrósł z 31 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. W latach 2006-2010 studentki wyższych szkół technicznych stanowiły jedynie około 9 proc. studiujących kobiet, natomiast obecnie stanowią blisko 14 procent. Sprzęt komputerowy, który otrzymała Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt „Fregata” ma przyczynić się do jeszcze większej popularności w wyborze uczelni technicznych przez kobiety.

– Drukarka 3D, zestawy robotów, pełne oprogramowanie z różnym stopniem zaawansowania, a także program nauczania pozwolą otworzyć w naszej szkole nową pracownię – Pracownię Automatyki i Robotyki. Dzięki niej oferta edukacyjna będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Bardzo dbamy o to, aby w naszej placówce – którą charakteryzuje troska o każdą osobę, zaangażowanie rodziców i nauczycieli, chrześcijańska tożsamość oraz innowacje edukacyjne – były do dyspozycji zespołu nauczycielskiego i uczennic odpowiednie narzędzia. Warto zwrócić uwagę, że absolwentki szkół żeńskich sześciokrotnie częściej wybierają studia na kierunkach ścisłych, niż ich rówieśniczki absolwentki szkół koedukacyjnych. Otrzymany sprzęt pozwala na rozwój i zaspokojenie zainteresowań naszych uczennic – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata”. Katarzyna Przybył-Tamowicz.

Stowarzyszenie „MyGdańsk.pl” w najbliższym czasie planuje podjąć inne inicjatywy, które podniosą poziom edukacji w gdańskich szkołach.

MyGdańsk.pl/RIRM/TV Trwam News

drukuj