fot. PAP/Paweł Supernak

A. Duda o wizycie w Niemczech: ważna i dobra

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Berlinie budowanie przez Polskę strategicznych relacji z Niemcami. Wyraził też przekonanie, że tylko współpraca obydwu państw może służyć bezpieczeństwu w Europie. Spotkania z niemieckimi władzami ocenił pozytywnie.

Andrzej Duda spotkał się wczoraj z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Joachimem Gauckiem oraz szefem dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Prezydent Polski nie krył zadowolenia z rozmów. „To dla mnie ważna i dobra wizyta” – podkreślił.

Rozmawialiśmy z panią kanclerz i wcześniej z panem prezydentem dr Gauckiem na wszystkie ważne i poważne tematy, które są dzisiaj nie tylko w relacjach polsko-niemieckich, ale także w relacjach bardziej globalnych. Rozmawialiśmy nt. bezpieczeństwa, przyszłości NATO i Unii Europejskiej, o kwestii uchodźców, która ze zrozumiałych względów bardzo elektryzuje opinię publiczną w Niemczech. Oczywiście z naszego punktu widzenia najistotniejsze były kwestie bezpieczeństwa – rozwiązania w postaci trwałego pokoju na Ukrainie. To były konstruktywne rozmowy – mówił prezydent Polski.

Andrzej Duda odniósł się też m.in. do kwestii imigrantów. Podkreślił, że aby skutecznie odpowiedzieć na kryzys imigracyjny, trzeba zająć się nie tylko jego skutkami, czyli obecnością imigrantów w Europie, ale także przyczynami – niestabilnością w krajach, skąd imigranci przybywają.

Korekt – w ocenie prezydenta – wymaga sprawa nauki języka ojczystego przez mniejszość niemiecką w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech. Ten temat również pojawił się w trakcie rozmów Andrzeja Dudy z przedstawicielami naszych zachodnich sąsiadów.

RIRM

drukuj