fot. PAP

Straż Miejska straci prawo do kontroli radarowych

Od przyszłego roku straże miejskie nie będą mogły przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców. Zakładają to nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawy o strażach gminnych – dokumentów, które podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zmiany w ustawach są realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących urządzenia nastawione były przede wszystkim na pozyskiwanie pieniędzy dla gminy.

Teraz głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

To dobre rozwiązania, które powinny służyć zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi poseł Andrzej Adamczyk z Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Nie może być tak, że straże miejskie, nastawione tylko i wyłącznie na zysk, wyrywają pieniądze z kieszeni kierowców poprzez nadzorowanie ruchu drogowego w kwestii dotyczącej limitów prędkości. Bardzo się cieszę, że postawiliśmy wreszcie kres wielu patologicznym zjawiskom. Przy zaangażowaniu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie posłowie przyjęli tę ustawę, która pozbawiła straże gminne możliwości zastawiania pułapek na kierowców. Niestety, najczęściej właśnie w taki sposób się to odbywało. Wiele gmin z mandatów nakładanych na kierowców za przekroczenie prędkości uczyniło sobie intratne źródło dochodu. Tak nie powinno być.  Wszystkie działania powinny być podporządkowane bezpieczeństwu w ruchu drogowym – tłumaczy poseł Andrzej Adamczyk.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że jeszcze w 2015 r. ma zakończyć się budowa systemu automatycznego nadzoru ruchu.

Inspekcja wskazuje, że porównując statystyki z lat 2008-2012 i lat 2013-2014, widać spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w miejscach instalacji urządzeń stacjonarnych o ponad 50 proc.

W ub.r. na polskich drogach doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, a ponad 42 tys. zostało rannych. Główne przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

RIRM

drukuj