fot. sxc.hu

Wzrośnie liczba fotoradarów

Ogłoszono przetarg na zakup oraz instalację 26 fotoradarów, które usytuowane będą w najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju. Łącznie zaplanowano zakup 358 urządzeń.

Kultura jazdy na polskich drogach jest bardzo zróżnicowana, z tendencją do przekraczania prędkości. A właśnie to nadmierna prędkość jest najgroźniejsza – zauważa Komisarz Joanna Skrent, wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Od wielu lat główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Prędkość również niedostosowana do warunków jazdy, chociażby w zimie, kiedy mamy lokalne oblodzenia – mówi Joanna Skrent.

Nowe fotoradary mają zmniejszyć ilość wypadków, liczbę rannych i ofiar śmiertelnych – informuje Karolina Wieczorek z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

– Tutaj odpowiadamy również na zapotrzebowanie kierowane z państwa strony. Na zapotrzebowanie społeczne. Ponad 3 tysiące wniosków  wpłynęło już do inspekcji transportu drogowego z prośbą o zainstalowanie urządzenia rejestrującego – zaznacza Karolina Wieczorek.

Wykaz lokalizacji instalacji 26 nowych fotoradarów w Polsce znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i jest ogólnodostępne.

– Instytut Transportu Samochodowego miał niełatwe zadanie, żeby ocenić gdzie te fotoradary powinny  powstać. Oceniliśmy 1 mln 600 zdarzeń drogowych w tym wypadków, kolizji  na przestrzeni lat 2016-18, analizując, dzieląc Polskę na małe obszary – wyjaśnia prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

26 fotoradarów w nowych lokalizacjach to początek większego przedsięwzięcia. Następna od roku 2021 będzie instalacja kamer na skrzyżowaniach świetlnych.

– Instalacja kamer też na przejazdach kolejowych, bo tutaj również dostrzegamy pewien problem, oraz wymiana tych fotoradarów, które w tej chwili pracują na sieci, natomiast są już wyeksploatowane i po prostu tego wymagają – podkreśla wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Polska jest krajem, gdzie nasycenie fotoradarami jest najmniejsze w Europie. Szacunki mówią, że jeden radar przypada na około tysiąc kilometrów kwadratowych, podczas gdy w krajach takich jak Belgia, Wielka Brytania, Włochy jest ich od 20 do 33.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl