77. rocznica niemieckiej agresji na Polskę

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło odbyły się dziś w Gdańsku obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45. O tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na Polskę.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddano salwę honorową.

„Składamy hołd wszystkim, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej” – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że dziś należy zrobić wszystko, by taka sytuacja nigdy więcej nie dotknęła naszego kraju, a także naszych sąsiadów

Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można się godzić na łamanie prawa międzynarodowego, nie można przymykać oka na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw, bo odnowienie koncertu mocarstw prędzej czy później skończy się zachłannym zagarnianiem tego, co mają słabsi. Historia nas tego nauczyła. Dziś musimy twardo o tym mówić i przypominać u nas i na forum międzynarodowym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przed rozpoczęciem uroczystości prezydent i szef MON Antoni Macierewicz złożyli kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, znajdującym się na terenie Westerplatte. Modlitwę za poległych poprowadził metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.


PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl