fot. PAP/Piotr Polak

Podwyżki dla zawodowych żołnierzy

Zawodowi żołnierze otrzymają podwyżki od początku przyszłego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie dotyczące zwiększenia uposażeń żołnierzy.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych poinformował o tym podczas wizyty w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Prezydentowi towarzyszył szef MON-u Mariusz Błaszczak.

– Ten podpis, który przed chwilą złożyłem, wcześniej złożył podpis pan premier z inicjatywy pana ministra Mariusza Błaszczaka. Podwyższenie mnożnika kwoty bazowej – do tej pory było to 3,63, w tej chwili będzie to 3,81. W praktyce oznacza to, że przeciętne miesięczne uposażenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się o 576 złotych miesięcznie, więc jest to kwota niebagatelna. Mam nadzieję, że zasili to budżety domowe polskich rodzin, w których ich członkowie służą Rzeczypospolitej jako zawodowi żołnierze – mówił prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że ten wzrost uposażeń żołnierzy będzie najwyższy od lat.

– Od 1 stycznia tego roku żołnierze Wojska Polskiego zarabiają więcej. Ich uposażenia wzrosły. Wtedy była to najwyższa w historii ostatnich lat podwyżka, a dzisiejsza – zatwierdzona przez pana prezydenta – jest jeszcze wyższa niż ta, która weszła w życie od 1 stycznia tego roku. Bardzo za to dziękuje. To jest dowód tego, że zarówno pan prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, jak i polski rząd dbają o polskie wojsko – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił też powrót naszych żołnierzy na misję pokojową ONZ w Libanie. Polski kontyngent będzie liczył 250 osób żołnierzy i cywilów.

Polska włączyła się w tę misję w 1992 r., a przed 10 laty wycofała się z misji pokojowych ONZ w Libanie, Syrii i Czadzie, koncentrując się na misjach NATO i UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl