fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent podpisał ustawę o tzw. trzynastce dla emerytów

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o tzw. trzynastce dla emerytów. Dodatkowa emerytura to jedna z propozycji zaprezentowanych w ramach tzw. „Nowej Piątki PiS-u”. Świadczenie wyniesie 1100 zł brutto, czyli 888 złotych netto.

Trzynasta emerytura będzie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. Niewykluczone, że pieniądze mogą trafić do części osób już pod koniec kwietnia – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

– Niektórzy emeryci i renciści już pod koniec kwietnia otrzymają to świadczenie w wysokości 888 zł. Bardzo często na swoich spotkaniach z seniorami słyszałam, jak bardzo potrzebne jest takie, nawet jednorazowe, wsparcie, żeby można było dokonać jakichś większych zakupów, drobnych remontów, zapłacić jakieś zaległości, żeby mieć te kilkaset złotych, z których nie każda złotówka musi być tak uważnie wydatkowana, jak przy świadczeniu emerytalnym – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Trzynasta emerytura trafi do blisko 10 mln osób. Z budżetu państwa na ten cel zostało przeznaczone blisko 11 mld zł.  Świadczenie nie będzie objęte egzekucją komorniczą.

 

RIRM

drukuj