fot. PAP/Jacek Turczyk

Dr Piotr Gawryszczak: Niemiecka polityka liczy się z Polską

„Wizyta prezydenta Niemiec w naszym kraju świadczy o tym, że niemiecka polityka liczy się z Polską” – ocenia politolog dr Piotr Gawryszczak. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką złożył wczoraj pierwszą oficjalną wizytę w naszym kraju po swoim zaprzysiężeniu w marcu tego roku.

Dr Piotr Gawryszczak zwraca uwagę, że wizyta Steinmeiera, a wcześniej kanclerz Angeli Merkel w Polsce, dobrze świadczy o relacjach polsko-niemieckich. Pokazuje też, że Niemcy zdają sobie sprawę, iż Polska jest ważnym ogniwem polityki światowej.

Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce świadczy o tym, że polityka niemiecka zdaje sobie sprawę z tego, iż w Europie nie można w tym momencie prowadzić skutecznej, mądrej i rozsądnej polityki (…) bez Polski, ponieważ Polska stanowi bardzo ważne ogniwo w całym układzie Unii Europejskiej, ale i polityki światowej – mówi politolog.

Frank-Walter Steinmeier spotkał się wczoraj w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło.

„Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy” – mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Niemiec.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że żebyśmy byli w stanie przebrnąć przez te wszystkie kryzysy musimy działać solidarnie. Drogą nie jest budowanie podziałów, tylko ich usuwanie powiedział prezydent Polski.

Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Polska jest potrzebna w przezwyciężeniu kryzysu europejskiego. „Polska to rdzeń Europy” – zaznaczył.

 

RIRM

drukuj