fot. Tomasz Strąg

Minister M. Błaszczak z wizytą w Niemczech

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się dziś z nowo zaprzysiężoną minister obrony Niemiec. Dla niemieckiej minister będzie to pierwsze spotkanie z zagranicznym gościem.

Annegret Kramp–Karrenbauer zastąpiła na stanowisku szefa resortu obrony Niemiec Ursulę von der Leyen, teraz przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej. Nowa minister w niemieckim rządzie to także przewodnicząca partii, która w dalszej perspektywie może zastąpić Angelę Merkel w fotelu kanclerza.

Dziś pierwszym zagranicznym gościem Kramp–Karrenbauer jest polski minister obrony Mariusz Błaszczak. Politycy będą rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie w regionie oraz działaniach, które mogą wzmocnić wschodnią flankę NATO. Wśród tematów pojawią się też dwustronne projekty polsko-niemieckie i współpraca wojskowo–techniczna obu państw. Szefowie resortów obrony omówią także europejskie inicjatywy dotyczące zdolności obronnych.

W mediach pojawiają się doniesienia o licznych problemach niemieckiej Bundeswehry. Odpowiedzialność za odbudowanie armii spada teraz na nową minister. Kramp–Karrenbauer jest zwolenniczką rosnących wydatków na wojsko, co spotyka się z krytyką koalicyjnej SPD.

TV Trwam News/RIRM

drukuj