Rosjanki skazane na 5 lat więzienia za wysłanie pieniędzy Państwu Islamskiemu

Dwie młode kobiety zostały w Rosji skazane na ponad pięcioletnie kary więzienia. Powodem jest wysłanie pieniędzy organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie (IS). O sprawie poinformował sąd wojskowy obwodu moskiewskiego.

24-letnia Saida Chalikowa i Elena Arszachanowa, której wieku nie podano, otrzymały wyroki pobytu w kolonii karnej przez odpowiednio 5 i pół lat oraz 5 lat i trzy miesiące – sprecyzowała Irina Żyrnowa, rzeczniczka sądu.

– Zostały one uznane za winne „przekazania pieniędzy terrorystom” z IS – dodała Żyrnowa, nie podając jednak kwoty, o jaką chodzi.

Według śledczych Chalikowa, pochodząca z Dagestanu, republiki na rosyjskim Kaukazie, którą zamieszkuje głównie ludność muzułmańska, została oskarżona o przekazanie 43 tysięcy rubli (545 euro) Państwu Islamskiemu – poinformował rosyjski ruch społeczny Otwarta Rosja, który reaktywował po wyjściu z więzienia w 2013 roku były oligarcha naftowy Michaił Chodorkowski.

Otwarta Rosja opublikowała na swej stronie internetowej list matki Saidy, Razijat Isabekowej do prezydenta Władimira Putina, w którym napisała, że córka, przebywająca w areszcie od grudnia 2014 roku, „została zmuszona do podpisania zeznań” i prosi szefa państwa o jej uwolnienie.

Adwokat kobiety Sabir Agajew, cytowany przez Otwartą Rosję, zapewnia, że dała ona pieniądze przyjaciółce, nie wiedząc, że ta przekaże je tzw. Państwu Islamskiemu.

Według rosyjskiego wywiadu w Syrii i Iraku u boku bojowników IS walczy około 2 900 Rosjan.

PAP/RIRM

drukuj