Kryzys demograficzny w Rosji – ponad 700 szkół do zamknięcia

Z powodu kryzysu demograficznego w Rosji zamkniętych zostanie ponad 700 szkół – zapowiedział w środę główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko.

– Przewidujemy zamknięcie 733 szkół, z czego 464 w Rosji centralnej. Rozumiecie dlaczego: nie ma dzieci – oświadczył Oniszczenko.

Rosja, która liczy obecnie 143 mln mieszkańców, straciła pięć mln ludzi od upadku ZSRR w 1991 roku, a badania opublikowane w ostatnich latach prognozują, że ten niekorzystny trend demograficzny jeszcze się nasili. Według raportu agencji ratingowej Standard and Poor’s z 2011 roku Rosja straci jeszcze 24 mln mieszkańców do 2050 roku.

Od upadku ZSRR kryzys demograficzny w Rosji nasila się, co jest pochodną jednoczesnego spadku liczby narodzin, jak i zwiększonej śmiertelności, wynikającej z pogorszenia warunków życiowych – wyjaśnia agencja AFP.

W ubiegłym roku dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski ostrzegł, że według prognoz demograficznych bez napływu imigrantów liczebność ludności aktywnej zawodowo w Rosji zmniejszy się do 2025 roku o 10 milionów osób.

PAP/RIRM 

drukuj