fot. flickr.com

Wiceszef MSZ: Apelujemy do prezydenta Rosji, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych

Apelujemy do prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych – powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk na konferencji prasowej w związku z organizowanym 23 stycznia w Jerozolimie Światowym Forum Holokaustu.

Wiceszef MSZ mówił na konferencji prasowej o mających miejsce w ostatnich tygodniach wypowiedziach przedstawicieli Rosji, w tym prezydenta Władimira Putina, oczerniających Polskę i zakłamujących historię.

W kontekście uroczystości, które będą miały miejsce w Jerozolimie w czwartek 23 stycznia, Szynkowski vel Sęk powiedział, że prezydent Andrzej Duda „nie mógł dopuścić do sytuacji, w której przedstawiciel państwa polskiego zostaje zmuszony do wysłuchania tego rodzaju zniewag bez możliwości reakcji, w milczeniu”.

„Mimo że trzy miliony obywateli Rzeczpospolitej narodowości żydowskiej padło ofiarami zagłady, mimo że na terytorium Rzeczpospolitej okupowanej przez III Rzeszę Niemcy zbudowali fabryki śmierci i przeprowadzili Holokaust europejskich Żydów, mimo że Polacy, którzy ratowali Żydów od niemieckiej zgłady stanowią najliczniejszą grupę w gronie uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem” – podkreślił Szynkowski vel Sęk.

W tej sytuacji – zaznaczył wiceszef MSZ – prezydent podjął decyzję o nieskorzystaniu z zaproszenia do wzięcia udziału w konferencji w Jerozolimie, a Polskę będzie reprezentował na niej ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

„Apelujemy w tym miejscu do prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych” – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych.

PAP/TV Trwam News

drukuj