Z Krakowa wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę

Kilka tysięcy wiernych wyruszyło w poniedziałek rano z Krakowa na Jasną Górę w 38. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Wcześniej pielgrzymi modlili się na Wawelu. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki są słowa „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

„Zmierzając pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę, każdego dnia, każdej godziny macie potwierdzać, że Chrystus ma rację, że w Chrystusie człowiek może odnaleźć pełną prawdę o sobie, o swoim losie i swoim boskim przeznaczeniu. Tylko w nim możemy się odnaleźć, zdając sobie sprawę, że jeśli on był znakiem sprzeciwu dla tego świata, to my, jego uczniowie, dźwigający brzemiona własnych krzyży, mamy także być znakiem sprzeciwu dla tego świata” – mówił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w homilii podczas poprzedzającej wymarsz pielgrzymki Mszy św. w katedrze na Wawelu.

Metropolita wezwał pielgrzymów, by ich świadectwo bożej miłości przejawiało się także w „najbardziej szlachetnych i pięknych myślach i modlitwach związanych z naszą ojczyzną”.

„Rok, który przeżywamy, to rok odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zniewolenia i rozbioru. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę przez te mroczne lata odegrał Kościół katolicki, podtrzymując ducha polskości, we właściwy dla siebie sposób, uwzględniając różne konteksty zaborów – rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. Różne wyzwania, różne też możliwości działania, ale zawsze bycie z polskim narodem na dobre i na złe” – przypomniał metropolita. Przywołał przy tym postaci trzech świętych, którzy „tyle zrobili dla ratowania i służenia polskiemu narodowi: powstańców styczniowych św. Rafała Kalinowskiego i św. brata Alberta Adama Chmielowskiego i św. Urszulę Julię Ledóchowską”.

„Myśląc o nich i o wielu, wielu innych, dziękujcie, drodzy bracia pielgrzymi, za to, że Pan Bóg dał nam tak wspaniałe postaci, dzięki którym ocalał polski naród. A jednocześnie proście o to, aby Kościół dzisiaj pozostał wierny tej wspaniałej, jakże chlubnej tradycji – służby Ojczyźnie. Służby, która przede wszystkim polega na tym, że głosi się Chrystusa i jego Ewangelię, w porę i nie w porę, dając nieustannie, każdego dnia, polskiemu narodowi nadzieję nie tylko na przetrwanie, ale na przemianę, na zwycięstwo, tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować” – wezwał ks. abp Marek Jędraszewski.

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę jest podzielona na osiem Wspólnot, w tym cztery z Krakowa i cztery spoza Krakowa. Każda obejmuje po około 5-10 grup pielgrzymkowych. Idą odrębnymi trasami, ale razem wchodzą na Jasną Górę. Co roku w krakowskiej pielgrzymce uczestniczy około 10 tys. osób.

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi i samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju lub na miejsce noclegu. Bagaże pielgrzymów są przewożone na miejsce noclegu.

Uroczyste wkroczenie pielgrzymki krakowskiej po sześciu dniach wędrówki na Jasną Górę odbędzie się 11 sierpnia od godziny 15.30.

Uczestnicy tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, podobnie jak pielgrzymi z pięciu innych miast w Polsce, przetestują specjalną aplikację mobilną Bonafide (po łac. – w dobrej wierze). Ułatwi ona organizatorom kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom m.in. znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na trasie. Pozwoli także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę. Aplikacja Bonafide na pielgrzymki to projekt polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska. Docelowo ma służyć pielgrzymom z całego kraju.

Tradycja Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wywodzi się z „Białego Marszu”, zorganizowanego przez krakowskich studentów 17 maja 1981 roku po zamachu na papieża Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl