Kraków: Franciszkanie zapraszają w niedzielę na imieniny założyciela zakonu

Krakowscy franciszkanie w najbliższą niedzielę zawieszą na kilka godzin klauzurę, aby ludzie z zewnątrz mogli zobaczyć miejsca modlitwy, pracy i wypoczynku braci kleryków i juniorystów. Przy Franciszkańskiej 4 pokażą też najcenniejsze książki i starodruki z klasztornej biblioteki.

Okazją do spotkania są imieniny założyciela zakonu – św. Franciszka z Asyżu.

„W tym roku przypadły one w dzień powszedni – 4 października w czwartek – dlatego na wspólne świętowanie postanowiliśmy zaprosić wiernych w niedzielę” – mówił PAP rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Jan Maria Szewek.

Dzień św. Franciszka będzie w sposób szczególny związany z osobą św. Maksymiliana Marii Kolbego. Zaplanowano prezentację wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz, artysty, scenografa teatralnego i filmowego, który w latach 90. stworzył cykl prac nawiązujących do jego osobistych obozowych przeżyć, odbędzie się też kwesta na budowę sali multimedialnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.

Wydarzenie rozpocznie Msza św. za darczyńców Fundacji Brat Słońce i Prowincji Franciszkanów odprawiona o godz. 11.00 w Bazylice św. Franciszka, a zakończy o godz. 20.00 modlitewne czuwanie „Support dla Synodu”.

Tylko przez trzy i pół godziny (od 14.00 do 17.30) będzie można zwiedzać niedostępne na co dzień miejsca w klasztorze, po których oprowadzać będą klerycy, a od 12.00 do 19.00 oglądać najcenniejsze skarby z biblioteki.

„Najstarsze nasze księgi pochodzą z czasów średniowiecza. Krakowski klasztor franciszkanów, działa nieprzerwanie od 1237 r. 11 lat po śmierci św. Franciszka byliśmy już w Krakowie” – przypomina o. Szewek.

Na skwerze przed Oknem Papieskim zaplanowano koncerty, zabawy dla dzieci, przegląd franciszkańskich inicjatyw i dzieł misyjnych. Nie wszyscy wiedzą, że Krakowska Prowincja Franciszkanów ma w Polsce tylko 24 klasztory, a 33 za granicą. Będzie można nabyć pamiątki z misji w Boliwii, Peru, Paragwaju, Uzbekistanie, wyroby rękodzieła wolontariuszy i pacjentów z Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”, książki i czasopisma franciszkańskie oraz materiały i dewocjonalia związane z błogosławionymi misjonarzami-męczennikami z Peru: o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem.

Oprócz tego, co dla duszy, będzie coś dla ciała – ciastka upieczone przez siostry Klaryski, które nie opuszczają klasztornych murów, ale chciały przygotować coś dla gości imienin św. Franciszka.

Zakon powstał w 1209 r., założył go św. Franciszek z Asyżu, zwany także Biedaczyną z Asyżu. Krakowska Prowincja Franciszkanów liczy obecnie 460 braci (ojców, braci zakonnych, kleryków, juniorystów, nowicjuszy i postulantów). Oprócz działalności duszpasterskiej w parafiach franciszkanie, prowadzą w Polsce domy formacyjne (seminarium, postulat i nowicjat), sanktuaria maryjne, szkoły, świetlice dla dzieci i młodzieży, ośrodki terapii uzależnień, organizują wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży, przeprowadzają rekolekcje i misje ludowe. Poza granicami Polski pracuje ponad pięćdziesięciu misjonarzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl