fot. diecezja.pl/aktualnosci/pogrzeb-dzieci-martwo-urodzonych-3/

Kraków: pogrzeb dzieci martwo urodzonych

Na cmentarzu Podgórki Tynieckie w Krakowie odbędzie się dziś pogrzeb dzieci martwo urodzonych ze Szpitala im. Gabriela Narutowicza. Pochowane zostaną niemowlęta zmarłe w latach 2020-2022, których szczątek nie odebrały rodziny.

Koordynator pogrzebów dzieci martwo urodzonych, dr Piotr Guzdek podkreślił, że w pierwszej kolejności to rodzice powinni zorganizować pochówek swojemu dziecku. Pogrzeb zbiorowy to uszanowanie doczesnych szczątków dzieci. Ta inicjatywa jest podejmowana w zastępstwie za rodzinę – wyjaśnił działacz pro-life.

– Jest to znak nadziei dla rodziców, którzy nie mają grobu własnego dziecka. Jednocześnie jest to bardzo ważny sygnał dla społeczności lokalnej, że dziecko należy do rodziny i każdemu z nich należy się pogrzeb. Pogrzeb zbiorowy powinien być interwencją kryzysową i sytuacją wyjątkową, kiedy rodzina nie jest w stanie podołać trudom zorganizowania pogrzebu. Pamiętajmy jednak, że co do zasady ta moralna powinność formalnie spoczywa na rodzicach, ale materialnie na całej rodzinie. Jest to kwestia kształtowania w rodzinach chrześcijańskiej kultury opłakiwania dzieci umierających w okresie prenatalnym. To rodzina powinna stworzyć odpowiednie warunki do przygotowania liturgii pogrzebowej i celebracji. Dzięki temu rodzice będą mogli uzewnętrznić swój żal – powiedział Piotr Guzdek.

O godz. 11.30 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa w kaplicy cmentarnej. Dzisiejszej liturgii żałobnej przewodniczy ks. dr Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz Rodzin Dzieci Utraconych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl