fot. pl.wikipedia.org

Kraków: w Sukiennicach można się przyjrzeć konserwacji „Bitwy pod Kaliszem”

Wszyscy zainteresowani mogą przyjść do krakowskich Sukiennic, by przyjrzeć się pracom konserwatorek odnawiających obraz przedstawiający bitwę pod Kaliszem w 1706 r. Renowacja zakończy się w marcu 2019 r. – poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK).

Po konserwacji obraz olejny, nieznanego autora, zostanie oprawiony w ramę i wystawiony w Muzeum Książąt Czartoryskich (oddział MNK), którego otwarcie planowane jest na grudzień 2019.

To drugi etap konserwacji i – według konserwatorów – jest on nie lada wyzwaniem ze względu na rozmiar płótna: ponad 2,5 m wysokości i szerokości. Z powodu takich gabarytów obraz nie mógł być wniesiony do pracowni konserwatorskiej, dlatego prace postanowiono wykonać w sali wystaw zmiennych mieszczącej się przy Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Właśnie tu goście galerii mogą odwiedzić konserwatorki odnawiających obraz – odwiedziny są możliwe niemal codziennie, do godziny 14.00.

O rozpoczęciu konserwacji „Bitwy pod Kaliszem” zadecydował zły stan obrazu.

„Jego warstwa malarska i zaprawa, w wyniku procesów starzenia oraz niestabilnych warunków przechowywania w przeszłości, uległy z czasem spękaniu, odspajały się od płótna i wykazywały tendencje do wykruszeń. Dlatego w miejscach największych uszkodzeń powierzchnię doraźnie zaklejono bibułką japońską. Ponadto widoczne były liczne zmienione kolorystycznie retusze z dawnych konserwacji, a werniks pokrywający malowidło pożółkł i zmatowiał” – powiedziała cytowana w materiałach prasowych Elżbiety Zygier, kierująca Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

Podczas pierwszego etapu konserwacji zabezpieczono uszkodzenia. Drugi etap prac obejmie działania o charakterze estetycznym.

„Usunięte zostaną stare retusze, uzupełnione ubytki, a powierzchnia malowidła zostanie pokryta nowy werniksem, który nasyci barwy, przywracając pierwotny koloryt obrazu” – wyjaśniła Elżbieta Zygier.

PAP/RIRM

drukuj