Kraków zniesie zakaz opału węglem

W Krakowie będzie można palić węglem w piecach. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił dotychczasowe przepisy, które zakazywały palenia czarnym paliwem.

Zakaz wprowadzony w stolicy Małopolski obligował osoby, które budują domy, by nie instalowały w nich pieców na węgiel. Od 2018 roku zakaz palenia węglem miał dotyczyć wszystkich.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa wprowadził zakaz używania węgla do ogrzewania mieszkań i domów. Uchwała przyjęta w listopadzie 2013 r. została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził jej nieważność. W marcu o jak najszybsze rozpatrzenie skargi kasacyjnej dotyczącej tzw. „uchwały antysmogowej” zaapelowali do Naczelnego Sądu Administracyjnego krakowscy radni.

Poseł Marek Łatas z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest szczególnie istotna dla ludzi niezamożnych.

– Kto był bardziej zamożny, to już dawno ten sposób ogrzewania przerobił, a nie było konkretnych zapowiedzi, jakie będzie ewentualne dofinansowanie. Jeśli będą faktyczne, konkretne pieniądze i będą one pokrywały zamianę opalania węglem na gaz czy inne źródła ciepła, to byłbym oczywiście za tym, bo o środowisko dbać trzeba. Ala wszystko się wiąże również z finansami – zaznacza Marek Łatas.

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest ostateczna.

RIRM

drukuj