fot. PAP/Rafał Guz

Spotkanie Marszałka Senatu z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce. To pierwsze tego typu spotkanie po Nowym Roku.

Przewodniczący izby wyższej polskiego parlamentu Stanisław Karczewski podsumował miniony rok w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybliżył także szereg wydarzeń, które są zaplanowane na ten rok.

W przemówieniu marszałka Senatu pojawiły się także kwestie dotyczące m.in.: Brexitu czy nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W międzynarodowej debacie parlamentarnej wyrażana jest głęboka troska o umacnianie obszarów bezpieczeństwa, pokoju i stabilizacji – podkreślił marszałek Stanisław Karczewski.

– Nie brakuje w Europie, jak i w innych regionach świata, miejsc, z którymi związana jest niepewność. Tylko pokój winien kierować losami narodów i całej ludzkości, tak mówił Paweł VI na Forum Zgromadzenia Ogólnego w 1965 roku. Warto te słowa mieć w pamięci w związku z niedawną rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tym bardziej, że, jak mówił Jan Paweł II „za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić” – mówił Marszałek Senatu.

W imieniu dyplomatów przemawiał dziekan korpusu dyplomatycznego ks. abp Salvatore Pennacchio.

RIRM

drukuj