fot. pixabay.com

GUS przedstawił najnowsze dane dot. stanu polskiej gospodarki

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane o polskiej gospodarce, z których wynika, że wciąż wracamy do stanu sprzed pandemii. W pierwszym kwartale tempo rozwoju gospodarczego było niższe o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Polska gospodarka wciąż nie wróciła do siebie. Dopiero maj jest miesiącem, w którym rząd zdecydował się na stopniowe luzowanie obostrzeń. Ma to związek z mniejszą liczbą zakażeń i rosnącą liczbą osób zaszczepionych.

W pierwszym kwartale 2021 roku PKB w ujęciu rok do roku zmalał o 1,2 proc. W porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku gospodarka przyspieszyła. Szacunki GUS wskazują na wzrost o 0,9 proc. Dane mają charakter wstępny i mogą zostać zrewidowane.

Urząd podał także dane o inflacji, które wskazują, iż w kwietniu ceny wzrosły w porównaniu z marcem o 0,8 proc. W ujęciu rok do roku inflacja poszła w górę o 4,3 proc., na co wpływ miały zwłaszcza rosnące ceny usług. Nieznacznie wzrosły tylko ceny żywności. Spory wzrost GUS odnotował w transporcie, na co wpływ miały ceny paliw, a także w obszarze określonym jako „użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii”.

TV Trwam News

drukuj