źródło: Artur Bartoszewicz

Dr A. Bartoszewicz: Polska gospodarka jest stabilna

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze szacunki dotyczące inflacji. Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, powiedział, że wrześniowy spadek inflacji do 8,2 proc., licząc rok do roku, oznacza, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest stosunkowo ustabilizowana.

Wg najnowszych danych GUS we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W sierpniu inflacja wynosiła 10,1 proc. rok do roku.

Dr Artur Bartoszewicz ocenił, że do spadku inflacji przyczynił się szereg czynników, m.in.: spadek cen żywności i paliw.

– Na spadek cen mają wpływ takie czynniki, jak zmiany cen energii, zmiany cen paliw, bo mamy paliwa bardzo tanie (…). Inflacja już jest jednocyfrowa. Pytanie, czy dalej w takim tempie uda się zmniejszać dynamikę wzrostu cen, aby cel inflacyjny w 2025 r. na poziomie 2,5 proc. był możliwy do osiągnięcia. W 2024 r. inflacja będzie zmierzała do celu inflacyjnego, ale jeszcze go nie osiągnie – powiedział ekonomista.

Z inflacją – poprzez mechanizm stóp procentowych – walczy NBP. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała we wrześniu o obniżeniu wszystkich stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego. Główny wskaźnik jest na poziomie 6 procent.

Dr Artur Bartoszewicz powiedział, że jest duże prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na początek października.

– Jest duże prawdopodobieństwo, że Rada obniży kolejną obniżkę stóp procentowych, chociaż po ostatniej obniżce reakcja rynkowa była zaskakująca. Duże zmiany w wycenie polskiego złotego mogą spowodować większą ostrożność. Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na ustabilizowanie trendu – podsumował ekonomista.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl