źródło: Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o Krajowym Planie Odbudowy: Okres implementacji rozwiązania będzie bardzo krótki. To niezwykle duże zagrożenie

Największym wyzwaniem, pomijając konstrukcję rozwiązania, jest to, że mamy bardzo krótki okres implementacji rozwiązania. Najbliższe 3-4 lata mają być czasem realizacji przedsięwzięć. Do tej pory wieloletnie perspektywy finansowe dawały nam dłuższy czas, bo praktycznie do 9-10 lat kiedy okazywało się, że mogliśmy wydatkować pieniądze, a tym samym zaplanować, rozpocząć i zrealizować dane przedsięwzięcie. Teraz ten okres będzie bardzo krótki. To jest niezwykle duże zagrożenie. Czym dłużej będziemy dyskutować nad tym, co mamy robić, tym krótszy będziemy mieli okres do realizacji, dlatego że przygotowanie projektów też zabiera czas – mówił dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Artur Bartoszewicz odniósł się do mechanizmów w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

– Faktycznie jest to zupełnie nowy instrument. Nie mamy aż takiego doświadczenia w realizacji mechanizmów, które mają charakter wspólnego zobowiązania Unii Europejskiej. Ono uruchomiło instrumenty składające się z dwóch rodzajów mechanizmów. Po pierwsze, mechanizmy dotacyjne. One akurat są dosyć dobrze znane, bo od perspektywy finansowej z 2004 roku mamy doświadczenie w ich implementacji. Po drugie, instrumenty zwrotne. W takiej skali są one nowością. Mamy doświadczenie w wymiarze pożyczek, gwarancji, wejść kapitałowych, ale w bardzo ograniczonym zakresie, a nie tak wielkim i szerokim, który ma się pojawić – oznajmił gość Radia Maryja.

Krajowy Plan Odbudowy, który będzie realizowany z unijnego Funduszu Odbudowy, ma także swoje zagrożenia i wyzwania.

– Największym wyzwaniem, pomijając konstrukcję rozwiązania, jest to, że mamy bardzo krótki okres implementacji rozwiązania. Najbliższe 3-4 lata mają być czasem realizacji przedsięwzięć. Do tej pory wieloletnie perspektywy finansowe dawały nam dłuższy czas, bo praktycznie do 9-10 lat kiedy okazywało się, że mogliśmy wydatkować pieniądze, a tym samym zaplanować, rozpocząć i zrealizować dane przedsięwzięcie. Teraz ten okres będzie bardzo krótki. To jest niezwykle duże zagrożenie. Czym dłużej będziemy dyskutować nad tym, co mamy robić, tym krótszy będziemy mieli okres do realizacji, dlatego że przygotowanie projektów też zabiera czas. To największy obszar potencjalnego ryzyka oraz porażki w KPO, gdzie może okazać się, że projekty, pomimo iż były, są i będą zgłaszane, są na tak niskim poziomie gotowości do realizacji, że rzeczywiście zablokują środki w kategorii zaplanowania pieniędzy na ich wydatkowanie, ale nie będzie czasu na pełne ich zrealizowanie – mówił ekonomista.

Przeforsowany przez Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy skutkuje zaciągnięciem ogromnej pożyczki, którą Polska będzie spłacać do 2058 roku.

– To ogromne ryzyko związane z wieloletnim obciążeniem. Do tej pory byliśmy i jesteśmy beneficjentami netto, co oznacza, że pozyskujemy więcej wsparcia, chociaż tak to wygląda tylko i wyłącznie wtedy, kiedy podejdziemy do tego czysto finansowo. Już od dawna, a tak naprawdę od początku, jesteśmy płatnikami netto, jeśli popatrzymy na skalę wypływania pieniądza z naszego kraju w postaci dywidend (…). Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że koszty dochodzenia do pozycji, którą mamy, są bardzo wysokie. To nie jest tak, iż nie należy zwracać uwagi na potencjalne ryzyka i widzieć tylko i wyłącznie aspekt korzyści, że pieniądze do nas wpłyną – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Artura Bartoszewicza można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj