fot. https://www.prezydent.pl

Prezydent A. Duda liczy na pozytywny wpływ ustawy o Sądzie Najwyższym na relacji z Brukselą

Andrzej Duda ma nadzieję, że przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwieje wątpliwości Komisji Europejskiej. Prezydent został zapytany, czy przyjęty z poprawkami projekt wypełnia warunki Brukseli niezbędne do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Andrzej Duda przypomniał, że w pierwszej kolejności zaproponował rozwiązania, aby uporządkować sytuację w Sądzie Najwyższym.

Wyraził nadzieję, że ze strony Brukseli znikną wątpliwości. Prezydent przypomniał, że o rozwiązaniach rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.

– Wiem, że Komisja przyjęła projekt. Wiem, że są tam jakieś zmiany, ale w moim osobistym przekonaniu nie są to zmiany, które by go wypaczały. W związku z powyższym uważam, że jeżeli on zostanie przyjęty w takiej formie przez parlament, to będzie na pewno stanowił bardzo poważny element do rozważenia i mam nadzieję, że pozytywnie rozwieje wątpliwości, które do tej pory były w łonie Komisji Europejskiej i instytucji europejskich – mówił Andrzej Duda.

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w tym tygodniu przyjęcie projektu noweli dotyczącego zmian w Sądzie Najwyższym.

Prezydencka propozycja zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przyszłym tygodniu posłowie mają kontynuować prace nad projektem.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to warunek konieczny do uruchomienia środków z KPO.

RIRM

drukuj