fot. pixabay.com

Samotni rodzice będą mogli rozliczyć się wspólnie ze swoim dzieckiem

Samotni rodzice będą mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem. W praktyce oznacza to, że skorzystają z wyższej kwoty wolnej od podatku, a więc więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach.

Możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców to efekt procedowanej ustawy o podatku PIT od osób fizycznych.

– Kwota wolna od podatku zwiększy się z 30 tys. do 45 tys., a próg podatkowy, w którym będzie zmiana stawki ze 120 tys. do 180 tys. To oznacza, że do poziomu 180 tys. samotni rodzice będą płacić 12 procent podatku od dochodów powyżej z kolei 45 tysięcy – poinformowała Barbara Socha, wiceminister rodziny.

Aby lepiej zobrazować korzyści wynikające z wprowadzanych zmian, wiceminister rodziny i polityki społecznej podała wyliczenia na bazie średniej krajowej, która wynosi około 6 tysięcy złotych brutto.

– Można powiedzieć, że w latach poprzednich przy takich dochodach podatek wynosił ponad 3 tys. zł, a na dzisiaj podatek wynosił 2 tys. Po wprowadzeniu zmian, czyli od 1 lipca, podatek w skali rocznej będzie wynosił 580 złotych – podsumowała Barbara Socha.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnością współczynnik nie będzie mnożony przez pół, ale przez jeden, co oznacza, że system podatkowy dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko stanie się znacznie bardziej korzystny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl