fot. PAP

Szpitale ignorują oferty hospicjum

Stołeczne szpitale zignorowały ofertę, która mogłaby pomóc kobietom decydującym się na urodzenie dziecka, mimo jego ciężkich wad. O sprawie napisał jeden z dzienników.

W maju Fundacja Warszawskie Hospicjum zaoferowała pomoc stołecznym szpitalom ginekologiczno-położniczym poprzez m.in. udzielanie darmowych porad psychologicznych kobietom, które przeszły traumę związaną z chorobą dziecka.

Pomimo tego, że fundacja skierowała propozycję do blisko 20 szpitali w Warszawie, zaledwie 2 z nich odpowiedziało. I choć dyrektorzy niektórych placówek twierdzą, że nie powiedzieli NIE, to wiąż nie można uzyskać od nich konkretnych informacji.

Poseł do PE Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia mówi, że brak reakcji na taką alternatywę może świadczyć o skomercjalizowaniu opieki zdrowotnej.

– Liczy się „grosz” a nie prawo pacjenta. To prawo pacjenta już nie dotyczy tylko matki, która jest w ciąży. Dotyczy również dziecka, które się jeszcze nie urodziło, ale już się poczęło. Ono też ma określone prawa. W polskiej opiece zdrowotnej jest zbyt mało humanizmu. Uważam to za podstawowy przyczynek tego, że szpitale warszawskie zbagatelizowały tę bardzo cenną ofertę hospicjum warszawskiego. Powiem więcej: rozmowa o tym hospicjum sparaliżowałaby albo ogromnie utrudniłaby działanie lobby proaborcyjnego – bo wtedy byłaby alternatywa – zauważa polityk.

Tymczasem opieka psychologiczna nie jest w szpitalach powszechna. Powód?  NFZ nie premiuje finansowo oddziałów ją oferujących.

RIRM

drukuj