fot. PAP/EPA

Republika Środkowoafrykańska: od 2015 roku uwolniono 7 tys. dzieci-żołnierzy

W Republice Środkowoafrykańskiej ponad 7 tys. dzieci-żołnierzy – zwerbowanych lub siłą wcielonych do tamtejszych oddziałów zbrojnych – zostało uwolnionych od 2015 roku. Doszło do tego na mocy porozumienia zbrojnych milicji z organizacją UNICEF.

Rok 2013 był początkiem walk o kontrolę nad terytorium prowincji między oddziałami miejscowej zbrojnej milicji – wywodzącej się głównie spośród muzułmanów – oraz oddziałami Anti-Balaka.

Wojna domowa kosztowała życie tysięcy ludzi i spowodowała masową ucieczkę ludności. Od początku kryzysu w Republice Środkowoafrykańskiej – jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych – zwerbowano lub siłą wcielono do oddziałów zbrojnych około 10 tys. nieletnich.

W maju 2015 roku przywódcy tych ugrupowań zobowiązali się – na mocy porozumienia z UNICEF – zwolnić wszystkie dzieci pozostające pod ich rozkazami. Od tej pory ponad 7 tys. powróciło do swych rodzin.

Wczoraj rozpoczął się proces zwalniania z oddziałów zbrojnych 800 dzieci-żołnierzy w prowincji znajdującej się na południu kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj