Republika Środkowoafrykańska: od 2015 roku uwolniono 7 tys. dzieci-żołnierzy

W Republice Środkowoafrykańskiej ponad 7 tys. dzieci-żołnierzy – zwerbowanych lub siłą wcielonych do tamtejszych oddziałów zbrojnych – zostało uwolnionych od 2015 roku. Doszło do tego na mocy porozumienia zbrojnych milicji z organizacją UNICEF.

Rok 2013 był początkiem walk o kontrolę nad terytorium prowincji między oddziałami miejscowej zbrojnej milicji – wywodzącej się głównie spośród muzułmanów – oraz oddziałami Anti-Balaka.

Wojna domowa kosztowała życie tysięcy ludzi i spowodowała masową ucieczkę ludności. Od początku kryzysu w Republice Środkowoafrykańskiej – jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych – zwerbowano lub siłą wcielono do oddziałów zbrojnych około 10 tys. nieletnich.

W maju 2015 roku przywódcy tych ugrupowań zobowiązali się – na mocy porozumienia z UNICEF – zwolnić wszystkie dzieci pozostające pod ich rozkazami. Od tej pory ponad 7 tys. powróciło do swych rodzin.

Wczoraj rozpoczął się proces zwalniania z oddziałów zbrojnych 800 dzieci-żołnierzy w prowincji znajdującej się na południu kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl