fot. facebook.com

„Gwarancja dla dzieci – sposób na skuteczną walkę z ubóstwem dzieci w UE?” – konferencja w Brukseli

Walka z ubóstwem dzieci w Unii Europejskiej ma być jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej. Szacuje się, że w skali całej Wspólnoty ubóstwem zagrożonych jest prawie 25 milionów dzieci. Liczba ta, według danych Eurostatu, w ciągu ostatnich 10 lat nie zmalała.

Problem ten poruszono wczoraj podczas konferencji zorganizowanej w Brukseli przez europosłów PiS, Beatę Szydło i Elżbietę Rafalską. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Gwarancja dla dzieci – sposób na skuteczną walkę z ubóstwem dzieci w UE?” Europosłowie w gronie ekspertów dyskutowali na temat problemu walki z ubóstwem dzieci i wymieniali się doświadczeniami z różnych państw członkowskich.

Zjawisko to jest głęboko zróżnicowane – powiedziała europoseł Elżbieta Rafalska. W niektórych krajach – jak wskazała – ubóstwo dotyka co drugiego, natomiast średnio co czwartego dziecka.

– Aż trudno uwierzyć w to, że zarówno kraje członkowskie, jak i UE nie poradziła sobie z tym tematem. To było tematem wiodącym – jak ograniczyć ubóstwo, jak prowadzić politykę rodzinną, jak wspierać rodziny wielodzietne, rodziców samotnie wychowujących dzieci, by nie borykały się z tym problemem. Były przykłady państw, które nieźle sobie z tym radzą, ale także państw, które szukają skutecznych narzędzi i instrumentów – podkreśliła europoseł PiS.

Nowa przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapowiedziała powołanie specjalnego instrumentu „Gwarancja dla dzieci”. W jego ramach mają być podejmowane działania zwalczające ubóstwo wśród dzieci i młodzieży. Środki na ten cel mają pochodzić między innymi z Europejskiego Funduszu Społecznego, który opiewa na kwotę 6 mld euro.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl