Parlament Europejski za jednolitym systemem ochrony patentowej

Parlament Europejski przyjął zdecydowaną większością głosów dokumenty w sprawie utworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej. Prosząc o wsparcie działań zmierzających do odstąpienia przez Polskę od wzmocnionej współpracy w sprawie tego rodzaju systemu ochrony, wielu niezależnych ekspertów jak również polskich deputowanych alarmuje o możliwych stratach dla Polski liczonych w miliardach złotych właśnie z powodu tego systemu.

Ponadto wielu posłów zaznacza, że jednolity system ochrony patentowej daje więcej praw wielkim koncernom i godzi w małe i średnie przedsiębiorstwa i że utworzenie tego systemu to kolejny krok w kierunku oddawania suwerenności państw członkowskich na rzecz UE. Odmiennego zdania w tej sprawie byli m.in. deputowani Platformy Obywatelskiej. Zwolennicy jednolistnego systemu ochrony patentowej, w tym posłowie PO w PE twierdzą, że przyjęcie patentu europejskiego znacznie zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstw europejskich na rynku globalnym i że jest to tańszy, szybszy i bezpieczniejszy instrument uzyskiwania patentów i ich ochrony. Europoseł Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro podkreśla, że nowe przepisy nieprzeciętnie mocną pozycję dają koncernom międzynarodowym, m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Japonii i USA.

– Platforma Obywatelskie entuzjastycznie popiera ten projekt w Europarlamencie. Tymczasem jedna z niezależnych firm przygotowała opracowania dla polskiego rządu, z których wynika, że koszty wprowadzenia tego systemu będą dla polskiej gospodarki o 30 miliardów wyższe niż wówczas gdybyśmy go nie wprowadzali na przestrzeni 30 lat. Co więcej, rozwiązania te uderzą przede wszystkim w małe i średnie polskie firmy, ponieważ bogate firmy międzynarodowe prowadzą międzynarodową strategię, która ma chronić monopol dużych korporacji. – mówi deputowany Zbigniew Ziobro.

Takie stanowisko podziela również prof. Mirosław Piotrowski, który sprawę systemu ochrony patentowej w Europie przyrównuje do niekorzystnych dla Polski reguł wchodzących w skład pakietu energetyczno – klimatycznego.

– Podobnie jak przyjęcie pakietu klimatycznego sprawa patentów zdaniem specjalistów i przedsiębiorców obniży konkurencyjność polskiej gospodarki i postawi pod znakiem zapytania opłacalność członkostwa Polski w UE. -powiedział prof. M. Piotrowski.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości jeszcze nie wydał orzeczenia w sprawie podstawy prawnej tego systemu. Włochy i Hiszpania opowiedziały się przeciwko uczestnictwu w systemie. Teraz po zgodzie Europarlamentu czekamy na decyzję Rady Unii Europejskiej. Polska może się jeszcze wycofać z uczestnictwa w tym systemie.

Dawid Nahajowski, Strasburg

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl