fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] M. Romanowski: Polska nie chce łamać praworządności unijnej ani krajowej

W debacie nad budżetem unijnym nie chodzi o praworządność. Polska nie chce łamać praworządności ani unijnej, ani krajowej. Chodzi o narzędzia mające służyć do ograniczania suwerenności, do narzucania rozwiązań, na które się nie umawialiśmy – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

Trwa debata nad powiązaniem m.in. budżetu Unii Europejskiej z tzw. praworządnością. Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że przyjęcie takiego mechanizmu byłoby wpłynięciem na suwerenność Polski.

– Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej jako suwerenne, podmiotowe państwo. Przekazaliśmy wykonywanie części funkcji do wspólnych instytucji. Fundamentalna jest natomiast zasada kompetencji przekazanych, tzn. przekazaliśmy tylko kompetencje, które wyraźnie są w traktatach wskazane. (…) Jeśli UE nie otrzymała od państwa członkowskiego poszczególnych kompetencji, to one pozostają w zakresie państw członkowskich, jak np. funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości – wskazał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

Ważne jest to, żebyśmy jako wspólnota dbali o to, aby te kompetencje zachować. To porządek konstytucyjny, który również jest chroniony przez europejskie traktaty – kontynuował polityk.

– Suwerenność stanowi, że Polska może wykonywać konkretne działania w zakresie stosunków międzynarodowych czy obronności, może kształtować prawo rodzinne oraz cywilne. Przekazaliśmy do UE kompetencje dot. swobodnego przepływu osób i towaru, a więc zasady konkurencyjności. Niestety, obecnie mamy do czynienia z (…) rozpychaniem się instytucji centralnych UE i wchodzenie w kompetencje państw członkowskich, ograniczanie ich suwerenności – zaznaczył.

Wiceminister Marcin Romanowski powiedział, że „obecny spór to próba wytworzenia kagańca do szantażowania państw, aby przyjmowały one pewne rozwiązania, na które się z Unią Europejską nie umawiały”.

– Nie chodzi tu o praworządność. Polska nie chce łamać praworządności ani unijnej, ani krajowej. Chodzi o narzędzia mające służyć do ograniczania suwerenności, do narzucania rozwiązań, na które się nie umawialiśmy, jak np. małżeństwa homoseksualne i adoptowanie przez nie dzieci, a które wyraźnie wskazują strategię, którą przyjęła Komisja Europejska. (…) To przykłady, jak wbrew traktatom, za pomocą miękkich narzędzi, próbuje się narzucać ideologię i ograniczać suwerenność – podkreślił gość Telewizji Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl