Strasburg: upadł projekt wzywający do legalizacji tzw. aborcji

Po burzliwych dyskusjach nie tylko na poziomie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, ale i całego Europarlamentu, posłowie zastąpili w Strasburgu kontrowersyjne sprawozdanie Edite Estreli dotyczące zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie alternatywnym projektem rezolucji.

334 europosłów opowiedziało się za przyjęciem tego projektu, 327 było przeciw.

Przyjęty dokument złożyły dwie grupy polityczne (Europejska Partia Ludowa oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). W rezolucji tej Parlament Europejski zauważa, „że określanie i realizacja polityki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz edukacji seksualnej należą do kompetencji państw członkowskich” (&1) oraz, że „nawet jeśli to do kompetencji państw członkowskich należy określanie i realizacja polityki w dziedzinie zdrowia i edukacji, UE może przyczyniać się do propagowania najlepszych praktyk wśród państw członkowskich” (&2).

Parlament Europejski uwzględnił art. 168 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący zdrowia publicznego, a zwłaszcza ust. 7 tego artykułu, który stanowi, że „działania Unii są prowadzone w poszanowaniu obowiązków państw członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej”.

Przyjęcie krótkiej trzypunktowej rezolucji na temat zdrowia reprodukcyjnego powstrzymało marsz lewaków w Parlamencie Europejskim nie dopuszczając do głosowania nad ich dokumentem notabene niezgodnym z unijnymi traktatami. Sądzę, że przewaga, którą uzyskaliśmy będzie się powiększać, gdyż jest ona wyrazem m.in. widocznej zmiany politycznych trendów w Europie. – powiedział po głosowaniu prof. Mirosław Piotrowski (deputowany Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

Tym samym wszystkie propozycje zawarte w sprawozdaniu Edite Estreli upadły. Parlament Europejski nie wezwał rządów państw członkowskich i krajów kandydujących do nieścigania kobiet, które dokonały nielegalnej aborcji (proponowany &37 w raporcie Estreli) oraz nie zalecił, aby wysokiej jakości usługi aborcyjne były legalne, bezpieczne i dostępne dla wszystkich w ramach systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich (proponowany &33 w sprawozdaniu Estreli).

Rezolucja zastępująca sprawozdanie Estreli trafi teraz do Rady, Komisji, rządów i parlamentów państw członkowskich, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz sekretarza generalnego ONZ.

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl