fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Na tle innych krajów UE Polska w dalszym ciągu rozwija się bardzo szybko

Jeżeli popatrzymy na naszych zachodnich sąsiadów, to tam te wzrosty nie sięgają nawet jednego procenta na kwartał. (…) Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska w dalszym ciągu rozwija się bardzo szybko – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, ekonomista.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że PKB w Polsce w ostatnim czasie wzrósł o 4 procent. [czytaj więcej]

– Mamy do czynienia w Polsce z pewnym spowolnieniem. Przypomnę, że w pierwszym kwartale to było 4,5 proc. PKB, a w drugim – 4,3. Teraz 3,9 według jednego odczytu, według drugiego 4 procent. Tu oczywiście widać to spowolnienie, ale ono jest rzeczywiście bardzo miękkie, nieduże. Jeżeli popatrzymy na naszych zachodnich sąsiadów, to tam te wzrosty nie sięgają nawet jednego procenta na kwartał – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.   

Europoseł wskazał, że na kwartał, w krajach zachodnich, wzrost PKB wynosi 0,2-0,3 procenta.

– Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska – można powiedzieć – w dalszym ciągu rozwija się bardzo szybko w związku z tym, że za nasz wzrost gospodarczy odpowiada i konsumpcja, i inwestycje, i tzw. wskaźnik eksportu netto, czyli nasze kontakty z zagranicą. W sytuacji, kiedy mamy dekoniunkturę za naszą zachodnią granicą, to w oczywisty sposób wpływa to także na spowolnienie wzrostu – powiedział polityk.  

Ekonomista podkreślił, że na tle UE Polska wypada bardzo dobrze, gdyż mamy wzrost PKB 4-krotnie wyższy niż w Niemczech. Natomiast w odniesieniu do oczekiwań Polaków, spowolnienie gospodarki w państwie staje się zauważalne.

– Dlatego w wystąpieniach czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości – czy to Jarosława Kaczyńskiego, czy pana premiera Morawieckiego – pojawiło się takie zdanie, że będziemy musieli się bardzo poważnie już na początku tej kadencji zastanowić nad instrumentami, które nie będą przeciwdziałały temu spowolnieniu wzrostu. I tych instrumentów rząd troszeczkę w swoim arsenale jeszcze ma – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem z sobotnich „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl