fot. PAP/Paweł Supernak

Akcja edukacyjno-informacyjna „Wrzuć bieg na zdrowie”

Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczynają wspólną akcję edukacyjno-informacyjną „Wrzuć bieg na zdrowie”. Inicjatywa ma zachęcać kierowców zawodowych do zdrowego trybu życia.

Inspekcja Transportu Drogowego chce zwracać szczególną uwagę na kondycję kierowców.

Kierowcy, którzy spędzają po kilka, czasami nawet do 10 godzin za kółkiem ciężarówek, autokarów, są często zestresowani. Powinni dbać o stan swojego zdrowia, powinni dobrze się odżywiać – mówi Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Stąd wspólna akcja edukacyjno-informacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod hasłem „Wrzuć bieg na zdrowie”.

– Trzeba być wyspanym i także umiejętnie się odżywiać. Kierowca musi umieć dokonać takich wyborów: co wybrać na stacji benzynowej do jedzenia, czy też w zajeździe, gdzie się zatrzymuje. Kierowca musi też wiedzieć, że po przynajmniej trzech godzinach jazdy musi wypocząć, musi też zrobić kilkanaście tysięcy kroków w ciągu doby. Proszę o tym pamiętać. 10 tys. kroków daje zdrowie – podkreśla Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Zdrowie, ale i bezpieczeństwo – zarówno kierowców, jak i pasażerów.

– Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji jak nagła utrata przytomności, zawał udar, kierowca, który prowadzi wielotonową ciężarówkę lub autokar może doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym. Nie chcemy, żeby do takiej katastrofy doszło, dlatego apelujemy, aby kierowcy badali się, zdrowo się odżywiali i prowadzili zdrowy tryb życia – dodaje Alvin Gajadhur.

Ambasadorką kampanii jest tenisistka Urszula Radwańska, która podczas wczorajszych kontroli inaugurujących akcję wręczała kierowcom upominki.

 

TV Trwam News

drukuj