Polscy okuliści dla Afryki

Gabinet okulistyczny, w którym będą pracować wolontariusze: okuliści i optometryści z Polski – otworzy wkrótce w Kamerunie polska okulistka, która wcześniej badała wzrok Kameruńczyków oraz organizowała zbiórkę okularów dla Afrykańczyków.

Dr Iwona Filipecka, specjalistka chorób oczu, członkini Amerykańskiej Akademii Okulistyki w minionym roku przebadała wzrok ponad 1700 kameruńskich dzieci i 100 dorosłych osób.

Głównym celem akcji „Okuliści dla Afryki” jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Głód, choroby, brak leków i cierpienie – to problemy, z którymi na co dzień muszą się mierzyć mieszkańcy Afryki. Z powodu trudnej sytuacji zarówno gospodarczej, jak i społecznej opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie.

Potrzeba serca oraz chęć niesienia pomocy najmłodszym przyświecała temu, aby spróbować zmienić sytuację w Kamerunie – powiedziała pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka.

Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki” – zaznaczyła dr Filipecka.

27 września mgr Agnieszka Lembowicz, doświadczona optometryska Kliniki Okulus oraz dr Iwona Filipecka polecą do Kamerunu.  Tam na miejscu przez 2 tygodnie będą badać wzrok młodych Kameruńczyków. Badania będą odbywały się w polskiej misji w Abong-Mbang, która prowadzona jest przez siostrę Nazariuszę Żuczek, a także w  Nguelemendouka, Betare-Oya, Domentang i Djout oraz okolicznych osadach i domach dziecka. Polscy okuliści przewidują przebadanie 500- 800 miejscowych dzieci.

Inicjatywa „Okuliści dla Afryki” nie jest jednorazową akcją. Docelowo dążymy do stworzenia gabinetu z odpowiednim sprzętem okulistycznym na miejscu -zapewniają pomysłodawcy akcji.

 

okuliści dla Afryki.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl