fot. PAP/Rafał Guz

Min. P. Czarnek: 24 tysiące ukraińskich dzieci trafiło już do polskich szkół

Już 24 tysiące dzieci z Ukrainy trafiło do polskich szkół – poinformował minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek. Powstaną dla nich specjalne oddziały przygotowawcze.

24 tysiące dzieci z Ukrainy, które trafiły do szkół w Polsce, to zazwyczaj uczniowie rozumiejący język polski.

– 24 tysiące na 650-700 tys. dzieci to jest około 0,5 procent, więc jeszcze 99,5 procent nie trafiło do polskiego systemu – mówił na antenie RMF 24 minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Dodał, że dla ukraińskich dzieci w szkołach powstaną specjalne oddziały przygotowawcze, czyli klasy międzyrocznikowe, międzyszkolne, a nawet międzygminne.

– Wszystko po to, żeby przez kilka miesięcy miały poziom nauczania adekwatny do swojej wiedzy i rozwoju edukacyjnego w Ukrainie. Będzie przy tym duża ilość języka polskiego – wskazał minister Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji zapewnił, że samorządy otrzymają odpowiednie środki na oddziały przygotowawcze. Jak podkreślił, polski system oświatowy musi funkcjonować normalnie.

W naszym kraju zarejestrowanych jest 11 tysięcy nauczycieli ze znajomością języków rosyjskiego lub ukraińskiego.

– Chodzi również o tych, którzy znajdują się emeryturach, świadczeniach kompensacyjnych, a specustawa pozwala im na zatrudnienie z powrotem w szkole – wyjaśnił minister Przemysław Czarnek.

Już w tej chwili ci nauczyciele pracują w różnych województwach. Specustawa daje też możliwość elastycznego zatrudniania nauczycieli ukraińskich.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1502198175469383682?s=20&t=Uh9hwuLj_EDi8MEAzEJGrA

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl