fot. PAP/DPA

Światowy Dzień Astmy

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Astmy. To okazja do sprostowania nieprawdziwych informacji dotyczących choroby, które utrudniają skuteczne leczenie.

Tegorocznym hasłem są słowa: „Obalamy mity dotyczące astmy”. Jest ona przewlekłą i nawracającą chorobą dolnych dróg oddechowych. Objawia się dusznościami, świstami i kaszlem o różnych stopniach dolegliwości.

Do rozpowszechnionych nieprawdziwych przekonań na temat astmy należą m.in. te, że jest to choroba zakaźna i dotykająca przede wszystkim dzieci. W myśl takich założeń chorzy na astmę nie mogą również uprawiać sportu.

Prof. Marek Kulus, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, zapewnił, że są to fałszywe przekonania bez żadnych podstaw naukowych.

Astma może występować w każdym wieku. Nie jest to „przywilej” tylko dzieci, aczkolwiek początków choroby można się doszukać zazwyczaj w wieku dziecięcym. Czy astma jest chorobą infekcyjną? Infekcje mają znaczenie dla zaostrzeń astmy, ale to nie one są jej przyczyną. To, że pacjenci z astmą nie powinni ćwiczyć, uprawiać sportu, jest nieprawdą, ponieważ jeśli choroba jest dobrze kontrolowana, to pacjenci mogą uprawiać sport – powiedział prof. Marek Kulus.

Niestety astma nadal jest chorobą niedostatecznie diagnozowaną i leczoną. Nierozpoznana i niewłaściwie leczona znacznie ogranicza aktywność życiową. Może nawet prowadzić do śmierci.

Jak szacuje WHO, na astmę cierpi ok. 339 mln osób. W Polsce żyje 4 mln astmatyków. W 2016 r. na całym świecie odnotowano niemal 418 tys. zgonów z powodu tej choroby.

RIRM

drukuj