Szybciej diagnozować i leczyć astmę

Astma jest zbyt późno wykrywana u polskich pacjentów. To powoduje, że mamy do czynienia z jej ciężką postacią, stanowiącą zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. Alergolodzy apelują – badajmy się i leczmy.

Spóźniona diagnostyka to jeden z głównych problemów polskiej alergologii. Od wystąpienia u chorego pierwszych objawów astmy do diagnozy mija nawet 7 lat. Jej objawy w Polsce ma ponad 4 mln pacjentów. Według danych NFZ 2  mln 200 tysięcy ma rozpoznanie choroby, a ponad 1 mln 800 tys. nie wie, że choruje. Niestety, liczba chorych rośnie. Dane z ostatnich 20 lat pokazują wzrost u dzieci o 28 proc., a u dorosłych nawet o 67 procent.

– Co dekadę zwiększa się liczba osób z astmą oskrzelową. Co więcej, widzimy coraz więcej ciężkich postaci astmy, które związane są z tym, że pacjenci, ale niestety i lekarze, bagatelizują te objawy – mówił dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM w Warszawie oraz przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Lekarze apelują do pacjentów o regularne badania.

– Jeżeli ktoś ma kaszel, świsty, uczucie duszności, trudności w oddychaniu, to niech przyjdzie i niech powie o tym lekarzowi, nawet jeżeli w tej chwili nie ma objawów. Najbardziej charakterystycznym objawem astmy jest jej zmienność, czyli są objawy w nocy, przy wysiłku, przy infekcji, a nie ma u doktora w gabinecie – zaznaczył dr Piotr Dąbrowiecki.

Podstawą leczenia astmy są leki wziewne. Niektórzy chorzy mogą skorzystać z immunoterapii, czyli odczulania.

– Odczulanie pacjenta – chociażby na alergiczny nieżyt nosa – powoduje, że nie rozwija się astma oskrzelowa. Na ten moment brakuje preparatów do immunoterapii swoistej i jest to wielki problem polskiej alergologii – wskazał alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM w Warszawie.

Więcej informacji na temat astmy i alergii w kwietniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

– Astma to przewlekła i bardzo groźna choroba zapalna układu oddechowego. W kwietniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” ekspert wskazuje, jak się diagnozuje to schorzenie. Przedstawia także nowe możliwości leczenia – powiedziała redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku znajdziemy także przepisy na specjały ze stokrotki, porady fizjoterapeuty o treningu rowerowym, czy też przepisy na wielkanocne dania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl