fot. PAP/EPA

Sankcje wobec Rosji

Na unijnym szczycie zapadła decyzja o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji. Pojawiła się również groźba ze strony Unii Europejskiej, że reakcja może być jeszcze silniejsza w przypadku ewentualnej agresji na Ukrainę.

Sankcje wobec Rosji, nałożone po jej napaści na Ukrainę w 2014 roku, są konsekwentnie przedłużane przez Radę Europejską. Obecne ograniczenia będą obowiązywały przez kolejnych sześć miesięcy. Decyzja zapadła na unijnym szczycie w Brukseli. Obawy, że Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nasiliły się, gdy przy granicy obu państw Władimir Putin zgromadził tysiące żołnierzy.

– Chcielibyśmy być w sytuacji, w której stosunki z Rosją są dobre, ale zależy to w dużej mierze od wyborów Moskwy. Jeśli Rosja miałaby wystąpić przeciwko Ukrainie, Unia będzie w stanie zastosować sankcje, które mogą spowodować ogromne koszty – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki nie chciał ujawniać, jakie propozycje sankcji padły w trakcie dyskusji unijnych przywódców na szczycie Rady Europejskiej. Mówił jednak, że chodzi o bardzo surowe konsekwencje.

– Sankcje będą bardzo dotkliwe  i jednocześnie uzgodnione z naszymi partnerami. Rozumiemy to jednoznacznie jako uzgodnienie z USA i Wielką Brytanią – tłumaczył premier RP.

W konkluzjach ze szczytu Rady Europejskiej – jak tłumaczył premier – podkreślona została rola NATO. Unia Europejska uznała, że Sojusz jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa. W deeskalację napięcia we wschodniej flance ponownie chcą włączyć się Francja i Niemcy. Prezydent Francji podjął już rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

– Potwierdziliśmy nasze przywiązanie do formatu normandzkiego, chęć ponownie zaangażowania się w rozmowy z Rosją – poinformował Emmanuel Macron.

Ukraina oczekuje od zachodnich partnerów sankcji wobec Rosji, ale przed nie po eskalacji konfliktu. „Bild” informował też ostatnio, że to za sprawą Niemiec blokowane były dostawy broni na Ukrainę. Zgodzić nie chciała się na nie kanclerz Angela Merkel – przekonywał dziennik.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl