Autorstwa Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27473380

Rzeszów: IPN chce usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej

Prezes IPN w piśmie do prezydenta Rzeszowa zachęca do usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi na pl. Ofiar Getta. Samorząd stolicy Podkarpacia nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, być może pomnik zostanie przeniesiony na miejscowy cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej.

W liście skierowanym do prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, zachęca do stanowczego zajęcia stanowiska, zgodnego z obowiązującą ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej chce, aby w sposób ostateczny zamknięty został problem, jakim jest pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej na pl. Ofiar Getta w Rzeszowie.

„Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej, który był jednym z narzędzi indoktrynacji i zniewolenia narodu. Jest to nie do pogodzenia z pamięcią i szacunkiem wobec naszych rodaków – ofiar ideologii komunistycznej” – napisał dr Karol Nawrocki.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaproponował samorządowi „podjęcie współpracy w celu likwidacji tej pamiątki sowieckiej okupacji”.

„Instytut Pamięci Narodowej usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach” – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Jak poinformował Maciej Chłodnicki z kancelarii prezydenta Rzeszowa, na razie w tej sprawie nie ma konkretnej decyzji.

„Być może pomnik przeniesiony zostanie na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, który znajduje się w naszym mieście, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła” – dodał Maciej Chłodnicki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl