fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] M. Jakóbczyk: Czas, aby świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej, jest jak najbardziej adekwatny

Wydaje się, że czas, aby świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej, jest jak najbardziej adekwatny, a państwo polskie z całą pewnością posiada duży zasób dowodów, aby przedstawić to wszystko przed odpowiednimi trybunałami międzynarodowymi – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Marcin Jakóbczyk, prawnik, radny miasta Lublina. Tematem rozmowy była potrzeba rozliczenia zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami, zapowiedziana niedawno przez prezydenta RP.

10 kwietnia prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie domagał się rozliczenia zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Pozwoli to przypomnieć sowiecką zbrodnię, która została rozmyta w świadomości międzynarodowej.

– Wydaje się, że czas, aby świat dowiedział się o tej zbrodni jest jak najbardziej adekwatny, a państwo polskie i takie organa jak chociażby Instytut Pamięci Narodowej z całą pewnością posiadają duży zasób dokumentów, duży zasób dowodów na to, aby przedstawić to wszystko przed odpowiednimi trybunałami międzynarodowymi, ażeby osądzić winnych tych zbrodni – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Oczywiście osądzenie to nie będzie miało na celu dosłownego ukarania winnych, gdyż ci już dawno nie żyją, ale udowodnienie światu, że ludobójstwo na polskich elitach miało miejsce i dokonali go Sowieci, a tym samym definitywne obalenie kłamstwa katyńskiego, które zaczęło znów powracać w narracji rosyjskiej. Trudne będzie też ubieganie się o jakiekolwiek reparacje wojenne, gdyż Rosja znajduje się w złej sytuacji finansowej, ekonomicznej i gospodarczej, a będzie w jeszcze gorszej. Istnieje także jeszcze jeden istotny problem – Rosja wycofała się z większości organizacji międzynarodowych, które – zdaniem rosyjskich decydentów – „szkodzą jej interesom”.

– To jest wmawianie swoim obywatelom, to jest wmawianie opinii publicznej na świecie, że oni są oczywiście niewinni, że działają tylko w obronie swojego kraju i wszyscy się sprzysięgli przeciwko nim. To nie jest błąd, to nie jest jakaś głupota, nieświadomość. To jest bezczelne kłamstwo ze strony decydentów rosyjskich i odzwierciedlenie ich mentalności, którą przez wiele lat mogliśmy obserwować – wyjaśnił Marcin Jakóbczyk.

Obecny moment jest idealny, by przypomnieć światu o Katyniu, ponieważ bardzo wiele państw przejrzało na oczy i dostrzegło prawdziwą naturę Rosji. Będzie to zatem ważny element trwającej wojny informacyjnej.

– Wojna w obszarze informacyjnym toczy się nieustannie, jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie i jeszcze po ustaniu tych walk taka wojna w tym obszarze będzie się toczyła. To jest wojna nie tylko pomiędzy państwami Zachodu a Rosją, ale także pomiędzy poszczególnymi siłami, które w ramach tych państw także się ścierają – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Rozliczenie zbrodni katyńskiej może też stanowić przykład i inspirację dla wielu innych państw, by także starały się dochodzić w tym wymiarze swoich praw i zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

Na temat zbrodni katyńskiej w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej mówili także na antenie Radia Maryja [prezes UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk], [prof. Mirosław Golon] oraz [dr Robert Derewenda].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl