Poczta kwestionuje wynik przetargu

Poczta Polska zaskarżyła do sądu wyrok Krajowej Izby Odwoławczej ws. obsługi sądów i prokuratur. Poczta podważa wygraną w przetargu Polskiej Grupy Pocztowej.

Według narodowego operatora PGP nie spełnia jednego z warunków przetargu – nie dysponuje placówką pocztową w każdej gminie. Wskazała też, że realizacja tak poważnego zlecenia, jakim jest dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur, musi być poparta doświadczeniem, posiadanym zaufaniem do listonoszy i siecią placówek pocztowych w kraju. Polska Grupa Pocztowa zapewnia jednak, że usługa jest wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek.

Zbigniew Kosowski, przewodniczący Komisji Podzakładowej Pracowników Poczty Polskiej z regionu Lubelskiego, stwierdził że w całej tej sprawie zapomniano o kwestii bezpieczeństwa państwowej korespondencji.

– Operator narodowy powinien być niejako uprzywilejowany i mieć to zastrzeżone dla siebie. Powinien zapewnić usługę jak najlepszej jakości. Po to są dokumenty. To nie są tylko pisma doręczane z sądu do świadków i do wezwanych przez sąd, ale to także przekazywanie dokumentów z sądu do sądu, akt osobowych, akt postępowań. To są bardzo delikatne i wrażliwe tematy – powiedział Zbigniew Kosowski.

Pracownicy poczty obawiają się także, że przegrana tego kontraktu pociągnie za sobą zwolnienia. Zbigniew Kosowski stwierdził, że zarząd powinien w tej sytuacji znaleźć zastępczy przychód. Dwuletni kontrakt PGP, jest wart ok. 500 mln złotych.

– Jeżeli zarząd nie znajdzie dodatkowego zastępczego przychodu, to będzie musiał dokonać zwolnień, redukcji w zatrudnieniu. Z tym też się nie zgadzamy. Uważamy, że jeżeli było wiadomo, że jest ogłoszony przetarg, my odpadamy w postępowaniu, to zarząd powinien mieć plan działania awaryjnego. Plan dotyczący pozyskania środków – powiedział przewodniczący Komisji Podzakładowej Pracowników Poczty Polskiej z regionu Lubelskiego.

PGP złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Nowy operator ma doręczyć w tym czasie ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa będzie realizowana we współpracy z InPost oraz siecią RUCH.

RIRM

drukuj