fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent RP wziął udział w konferencji „Skarga nadzwyczajna – dotychczasowe doświadczenia i perspektywy”

 Prezydent Polski powiedział, że instytucja skargi nadzwyczajnej pokazuje, że państwo nie zostawia samych sobie osób pokrzywdzonych przez sądy. Andrzej Duda mówił o tym podczas odbywającej się w Pałacu Prezydenckim konferencji pt. „Skarga nadzwyczajna – dotychczasowe doświadczenia i perspektywy”.

Celem konferencji organizowanej w Pałacu Prezydenckim jest omówienie funkcjonowania instytucji skargi nadzwyczajnej od czasu jej wprowadzenia oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Prezydent Andrzej Duda zabierając głos podczas konferencji, mówił o słuszności wprowadzenia w 2018 roku instytucji skargi nadzwyczajnej.

– Ona potwierdza diagnozę, która stała u podstaw ustanowienia skargi nadzwyczajnej. Jest ogromne poczucie niesprawiedliwości i ludzie potrzebują ponownego rozpatrzenia. Bardzo często sam fakt, że sprawa jest ponownie badana stanowi pewien balsam na duszę ludzi i pokazuje, że państwo pochyla się nad ich sprawą i próbuje coś zrobić. Nie jest tak, że oni zostali pozostawieni całkowicie sami sobie. Jest podmiot, do którego można złożyć wniosek o skargę nadzwyczajną. On to bada, zastanawia się nad tym, uzasadnia, rozmawia. To jest ważne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Skarga nadzwyczajna wnoszona jest do Sądu Najwyższego, gdy konieczne jest wyeliminowanie z obrotu prawnego rażąco niesprawiedliwych i krzywdzących orzeczeń sądowych wydanych z naruszeniem prawa lub podstawowych praw jednostki.

Instytucję wprowadzono z inicjatywy prezydenta Andrzeja Duda ustawą, która obowiązuje od kwietnia 2018 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl