MSZ Francji: we wtorek w Mińsku spotkanie ministrów czwórki normandzkiej

Ministrowie Spraw Zagranicznych tak zwanego formatu normandzkiego, czyli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, spotkają się we wtorek 29 listopada w Mińsku. Podejmą oni próbę osiągnięcia postępu w procesie pokojowym na Ukrainie – podało francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rosja potwierdziła udział.

Celem jest dokonanie bilansu tego, co zostało zrobione 19 października na poziomie szefów państw i rządów. (…) Trzeba ustanowić mapę drogową i wspólnie przeanalizować aspekty procesu – powiedział rzecznik prasowy francuskiego MSZ, Alexandre Giorgini.

Na pierwszym od ponad roku październikowym spotkaniu na szczycie czwórki normandzkiej w Berlinie uzgodniono, że powstanie mapa drogowa, która będzie ustalać kolejność przyszłych działań w celu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

W spotkaniu w Mińsku wezmą udział: ze strony Francji – Jean-Marc Ayrault, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, Rosji – Siergiej Ławrow i Ukrainy – Pawło Klimkin.

W czwartek Siergiej Ławrow wyraził obawę, że przyszłotygodniowe rozmowy będą „spotkaniem tylko dla samego spotkania”. W piątek rosyjskie MSZ ponowiło apel, by kraje Zachodu wykorzystały swój wpływ na władze w Kijowie i przekonały je do wywiązania się ze zobowiązań wynikających z porozumień mińskich.

W poniedziałek o spotkaniu czwórki normandzkiej, do którego miałoby dojść pod koniec listopada, rozmawiali przez telefon prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według administracji prezydenckiej w Kijowie przywódcy obu krajów omówili stan realizacji mińskich porozumień w sprawie Donbasu, odnotowali pogorszenie się stanu bezpieczeństwa w tym regionie i wskazali na znaczenie przestrzegania przez prorosyjskich bojowników zasad zawieszenia broni w regionie.

Czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl