Jutro wchodzą w życie przepisy noweli ustawy o IPN

Z przypisywaniem państwu polskiemu zbrodni popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką ma walczyć nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przepisy, które wejdą w życie w czwartek są jednak krytykowane m.in. przez środowiska żydowskie.

Izrael twierdzi, że ustawa ogranicza wolność słowa. W tym samym czasie w mediach są publikowane artykuły uderzające w Polskę.

Rząd chce walczyć z fałszywymi stereotypami dotyczącymi Polski. Zaraz po II wojnie światowej Polacy byli postrzegani jako bohaterowie. Dziś pojawiają się opinie o współsprawcach Holokaustu – zwraca uwagę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Polski rząd chce rozmawiać z rządem w Tel-Awiwie nt. rzeczywistych intencji noweli o IPN – podkreślił wiceminister.

– Myślę, że trzeba szukać różnych płaszczyzn dialogu – zarówno dyplomatycznych, jak i naukowych, takich jak grupy eksperckie, które powołali premierzy państw. Musimy rozpocząć długofalową pracę nad utrwaleniem prawdziwego obrazu II wojny światowej w Polsce wśród opinii publicznej w Izraelu, bo tej wiedzy tam nie ma – wskazał sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

W ocenie Jarosława Sellina, możemy to robić m.in. poprzez grupy naukowe, pracę polskiej dyplomacji, organizowanie konferencji i seminariów czy wysyłanie książek w języku angielskim do Izraela. Wśród propozycji polityk wymienił także zorganizowanie roku Polski w Izraelu.

W czwartek do Izraela udaje się rządowa delegacja ekspertów i dyplomatów. [czytaj więcej] To będą pierwsze rozmowy zespołów  ds. relacji polsko-izraelskich, o powołaniu których wcześniej rozmawiali telefonicznie premierzy Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki Benjamin Netanjahu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl