fot. https://twitter.com/ipn_warszawa/

Trwa konferencja dot. relacji partii komunistycznej i służb bezpieczeństwa w PRL organizowana przez IPN

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia w Warszawie trwa ogólnopolska konferencja naukowa dotycząca relacji partii komunistycznej i służb bezpieczeństwa w PRL.

Uczestnicy debaty to naukowcy, historycy, którzy próbują określić zakres zależności aparatu bezpieczeństwa od kierownictwa partii komunistycznej. Jak podkreślił IPN, chodzi o zaktualizowanie wiedzy na temat kanałów tego nadzoru, jego skuteczności i granic.

Prelegenci pochylą się też nad zagadnieniem przenikania służb bezpieczeństwa do partii i organów państwa czy wpływania na politykę.

Pierwszy referat wygłosił prof. Adam Bosiacki z Uniwersytetu Warszawskiego. Historyk mówił m.in. o tym, czy partia miała realne możliwości nadzoru nad bezpieką.

– PZPR w sensie prawnym w postaci swoich organów nadzoru nigdy nie wykształcił odpowiednich instytucji nadzoru nad organami bezpieczeństwa. Powstaje kwestia, czy w ogóle mógł wykształcić? Iluzoryczny nadzór był do 1956 roku. Komisja Biura Politycznego KC PZPR występująca na szczeblu województw w postaci podobnych komisji, ale przy braku komisji w bardzo wielu komitetach wojewódzkich PZPR, nie była w stanie dokonywać tego typu nadzoru – powiedział prof. Adam Bosiacki.

Ostatni panel dyskusyjny będzie poświęcony charakterowi symbiozy partii i „bezpieki”, ich nieodłącznemu współistnieniu i korzyściom wypływających z niego dla obu stron.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl