fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Dziś dobiega końca dziewiąty Europejski Kongres Gospodarczy. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła w stolicy Górnego Śląska ok. 8,5 tys. przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i instytucji eksperckich. 

Ostatni dzień kongresu wypełnią debaty poświęcone m.in. perspektywom górnictwa i energetyki opartej na węglu, a także rynkowi stali oraz wyzwaniom w sferze infrastruktury. Wczoraj dyskutowano m.in. o sytuacji na rynku energii.

W trakcie debaty Tomasz Dąbrowski z Ministerstwa Energii oświadczył, że w przyszłym tygodniu powinna zostać opublikowana kolejna wersja ustawy o rynku mocy. Chodzi o pomoc publiczną dla wytwórców energii.

– W projekcie ustawy wprowadzamy to, co było zapowiadane już od dłuższego czasu, czyli przede wszystkim rynek dwutowarowy, a zatem przedmiotem obrotu będzie nie tylko energia elektryczna, ale także moc. Przewidujemy, że ten obrót będzie zorganizowany na zasadzie aukcji na moc. Jest szereg regulacji zawartych w przepisie dotyczącym samego zorganizowania prowadzenia aukcji: kto może uczestniczyć, na jakich zasadach, jak będą prowadzone rozliczenia, jakie organy są zaangażowane – powiedział Tomasz Dąbrowski.

Tomasz Dąbrowski zadeklarował, że ustawa powinna zostać uchwalona do końca tego roku. Zaznaczył również, że rząd chce, by rynek mocy można było wprowadzić do 2021 r.

RIRM

drukuj