KE: będzie wsparcie dla rolników z sektorów dotkniętych kryzysem

Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie dla rolników z dotkniętych kryzysem sektorów: mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. To efekt wczorajszego spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.

Szef polskiego resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel podkreślał, że kierunek Komisji jest właściwy – rozumie ona konieczność podjęcia działań wobec dotkniętych kryzysem branż.

Sprawująca prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Holandia zebrała od przedstawicieli państw ponad 100 propozycji pomocowych dla europejskich rolników.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych, podkreśla, że działania Unii są wymuszone kryzysem rolnictwa w UE.

­- Kryzys w rolnictwie jest na wszystkich rynkach rolnych. Nie ma dzisiaj ani jednego rynku rolnego, który by sobie radził. Tylko to zmusiło w jakiś sposób Unię do zastanowienia się. Poszczególne państwa nie oglądają się na Unię, tylko same próbują załatwiać różnego rodzaju rynki zbytu. Mamy mieć wspólną politykę rolną i okazuje się, że ta wspólna polityka rolna to jest fikcja. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ ta Unia się rozsypuje. Zaapelowaliśmy, że jeżeli jest unia, to negocjujmy rynki zbytu w imieniu całej Unii. Nikt nie dał jakiegokolwiek pomysłu na rozwiązanie tego problemu: w jakim kierunku pójść i co zrobić, żeby uratować rolników europejskich od bankructwa – powiedział Zbigniew Obrocki.

Zgodnie z zapowiedziami Komisja Europejska zamierza m.in. akceptować wspieranie przedsiębiorstw przez państwa, uelastycznić podejście do egzekwowania kar oraz wypłacać rekompensaty za wycofywanie produktów z rynku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl