fot. PAP/Marcin Obara

Rząd aktualizuje strategię walki z koronawirusem

Coraz więcej testów, szybsze metody testowania oraz zmiany w wysyłaniu na kwarantannę. Rząd aktualizuje strategię walki z koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kolejne łóżka dla pacjentów covidowych. Rośnie także liczba testów na obecność wirusa.

– Wykonaliśmy ogromny progres organizacyjny dotyczący badań, ponieważ jeszcze niedawno na początku września poziom wykonywanych badań w Polsce wynosił około 20 tysięcy, a dzisiaj mamy wynik przekraczający 70, prawie dobijający do 80 tysięcy – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia poinformował także o zmianach w strategii walki z pandemią. Celem jest szybkie testowanie.

– Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć. Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej – podkreślił Adam Niedzielski.

Chodzi o szybkie testy antygenowe, które nie będą wymagały już potwierdzenia testami PCR-owymi wymazowymi – jak to było do tej pory.

– Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia – zaznaczył minister zdrowia.

Szykują się także zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny.

– Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – powiedział Adam Niedzielski.

Z kolei przewodniczący grupy doradców epidemiologicznych rządu prof. Andrzej Horban przedstawił zmiany dotyczące kwarantanny medyków.

– Ludzie, którzy pracują bezpośrednio z pacjentem i używają środków ochrony osobistej, nie będą kierowani automatycznie na kwarantannę w momencie, kiedy mają wykonywany test kontrolny – podkreślił prof. Andrzej Horban.

Profesor Andrzej Horban zaapelował do wszystkich pracowników ochrony zdrowia, by bardzo dokładnie przestrzegali zaleceń.

TV Trwam News

drukuj