fot. flickr.com

Próba wygaszenia konfliktu na wschodzie Ukrainy

To kolejna próba wygaszenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Od wczoraj obowiązuje porozumienie o całkowitym zawieszeniu broni. Dotychczas żadna ze stron nie naruszyła umowy.

Porozumienie między Ukrainą a rosyjskimi separatystami na wschodzie kraju zostało zawarte w ubiegłą środę. Wczoraj weszło w życie.

– Klucz do sytuacji w Donbasie znajduje się w rękach Rosji. Ta sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, nie dzieje się przypadkowo. W mojej ocenie jest to próba wzmocnienia pozycji Rosji przed ewentualnymi negocjacjami dotyczącymi tego obszaru – mówi prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  

Obie strony zobowiązały się do całkowitego i wszechstronnego zawieszenia broni. To wstępny warunek do realizacji porozumień z Mińska sprzed pięciu lat, które mają zakończyć ukraińsko-rosyjski konflikt.   

– Z punktu widzenia Rosji chyba najlepsza byłaby sytuacja takiej quasi akceptacji pół niepodległych republik przez wspólnotę międzynarodową. To jest przerobione na Kaukazie, to jest przerobione w przypadku Naddniestrza, czyli takie zamrożenie, petryfikacja konfliktu – wskazuje prof. Krzysztof Kubiak.

Obie strony dziś podkreślają znaczenie wspólnych ustaleń. Wskazują na potrzebę utrzymania pokoju. Ale to obrazek dobrze znany – przypomina prof. Krzysztof Kubiak.

– Zawieszeń broni w Donbasie było już bardzo wiele, do tego jednego aktu nie przywiązywałbym nadmiernej roli – zaznacza prof. Krzysztof Kubiak.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa już bowiem od sześciu lat. Dotychczas zginęło 13 tysięcy osób.                                                                            

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl