fot. PAP/EPA

33. dzień wojny na Ukrainie. We wtorek kontynuacja rozmów pokojowych

Do Polski przybyło już ponad 2,3 mln uchodźców wojennych. Na Ukrainie sytuacja wciąż pozostaje bez zmian. Codziennie giną ludzie – zarówno żołnierze, jak i cywile. We wtorek wznowione zostaną negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą.

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało aktualne straty przeciwnika – ponad 120 strąconych rosyjskich myśliwców, prawie tyle samo zniszczonych śmigłowców, niemal 600 unieszkodliwionych czołgów i ok. 17 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy.

– Nawet, jeżeli podzielić te liczby przez dwa, to wciąż jest to porażająca liczba. Widać wyraźnie po tej ofensywie, że ona się zatrzymała. Widać, że inicjatywę zaczyna przejmować strona ukraińska – wskazał gen. Roman Polko, były dowódca JW GROM.

Straty ponosi jednak także Ukraina. Skalę zniszczeń doskonale obrazuje nagranie opublikowane przez ukraińskie ministerstwo obrony.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi bezpośrednie spotkanie i rozmowy pokojowe.

– Nasze priorytety w negocjacjach są znane: suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy nie budzą wątpliwości. Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju są obowiązkowe. Nasz cel jest oczywisty – pokój i jak najszybsze przywrócenie normalnego życia w naszym kraju – oznajmił ukraiński prezydent.

Sam Władimir Putin nie odpowiedział na zaproszenie, ale do propozycji odniósł się szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow.

– Spotkanie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim jest potrzebne i powinno się odbyć, jak tylko uzyskamy jasność co do uzgodnień w kluczowych kwestiach – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.

We wtorek rozpocznie się kolejna runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami Moskwy i Kijowa. Spotkanie odbędzie się w Turcji. Tymczasem Rosja obiera nową strategię. Lider samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik zapowiedział referendum.

– Przyłączenie się do Rosji to ostateczny cel naszej republiki. Myślę, że wkrótce na terytorium republiki zostanie przeprowadzone referendum, w którym obywatele skorzystają ze swojego absolutnego prawa i wyrażą swoją opinię na temat przyłączenia do Federacji Rosyjskiej – mówił przywódca separatystów.

– Rosyjski plan minimum to od początku było przyłączenie tych dwóch zbuntowanych okręgów i przebicie korytarza lądowego z Ługańska i Doniecka na Krym – zauważył prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Od początku wojny z Ukrainy do Polski uciekło ponad 2,3 mln uchodźców.

– Ukraińcy w Polsce znajdą swoje miejsce, swoje schronienie, Polska jest silnym państwem, jeżeli chodzi o możliwości budżetu, natomiast w tej wyjątkowej sytuacji, zupełnie nieprzewidywalnej, musimy przede wszystkim też być solidarni, państwa Europy Zachodniej muszą być solidarne, abyśmy mogli udzielać tego wsparcia – zaznaczyła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Szefowa resortu rodziny odwiedziła w poniedziałek punkt recepcyjny dla uchodźców w Nadarzynie. O europejskiej solidarności rozmawiała z unijnym komisarzem ds. miejsc pracy i praw socjalnych, Nicolasem Schmitem.

– Solidarność powinna mieć konkretny wymiar i opierać się na zaangażowaniu całej Europy, by wspierać również finansowo. W najbliższych tygodniach będziemy wspólnie rozmawiać, jak zorganizować to wsparcie – oznajmił komisarz.

Potrzeby uchodźców są ogromne. Pomagają wszyscy: władze centralne, samorządowe, Kościół Katolicki, organizacje społeczne oraz poszczególni obywatele. Największą troską obejmowane są dzieci. 130 tys. z nich uczęszcza już do polskich szkół. W poniedziałek jedną z takich placówek odwiedził minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Cieszy to, że coraz większy procent dotyczy oddziałów przygotowawczych. Oddziały przygotowawcze pokazują, że jest to znakomity sposób na to, żeby przyjmować w sposób elastyczny Ukraińców do polskich szkół bez większego stresu dla nich samych – wskazał szef resortu edukacji.

Od soboty rodzice ukraińskich dzieci mogą także składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus. Dotychczas już 17 tys. Ukrainek, które uciekły przed wojną, podjęło pracę w naszym kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl